Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złożenie zeznania przed konsulem jest dobrowolne

17 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Na wniosek organu administracji w Polsce, konsul przesłucha świadka, stosując odpowiednio właściwe przepisy polskiego prawa. Nastąpi to, gdy osoba, która ma być przesłuchana, jest obywatelem polskim i zgodzi się złożyć zeznanie.

- Strona postępowania administracyjnego chce, aby konsul przesłuchał jako świadka jej dawnego sąsiada (obywatela polskiego), mieszkającego obecnie za granicą. Czy, jeżeli organ prowadzący postępowanie zwróci się o przesłuchanie tej osoby przez konsula, będzie ona musiała złożyć zeznanie?

Nie.

Zgodnie z art. 75 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodem mogą być m.in. zeznania świadków. Organ ma obowiązek w wyczerpujący sposób zebrać i rozpatrzyć cały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11536

Wydanie: 11536

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament