Zwolnienie może dotyczyć tylko i wyłącznie przedmiotu opodatkowania
Wadliwe jest zwolnienie od opłaty targowej sprzedaży, dokonywanej podczas imprez o charakterze charytatywnym, organizowanych lub współorganizowanych przez gminę. Marcin Nagórek
- W nowym roku nasza gmina zamierza pobudzić przedsiębiorczość na swoim terenie i wprowadzić pewne zachęty – zwolnienia od opłaty targowej. Ma ono dotyczyć tylko imprez, kiermaszów organizowanych albo współorganizowanych przez gminę. Czy takie rozwiązanie będzie legalne?
Odpowiadając na pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej u.p.o.l.). Na szczególną uwagę zasługują normy art. 19 pkt 3 w zw. z art. 19 pkt 1 lit a ww. ustawy. Z tego ostatniego przepisu wynika, że rada gminy - w drodze uchwały - określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat określonych w ustawie, z tym że stawka opłaty targowej nie może przekroczyć 792,21 zł w 2020 roku.
Kluczowe znaczenie, w kontekście pytania ma art. 19 pkt 3 u.p.o.l., który stanowi, że rada gminy w drodze uchwały może wprowadzać inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych. Ustawodawca zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta