Zamówienia publiczne: podstawowe zasady postępowania
Celem zamówienia publicznego jest zawarcie umowy z wykonawcą, spełniającym warunki udziału w postępowaniu, który złożył najkorzystniejszą ofertę. Ten cel, musi przyświecać zamawiającemu na każdym etapie postępowania. Mateusz Saczywko Naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
Chcąc zawrzeć umowę, zamawiający musi pamiętać, aby działać zgodnie z podstawowymi zasadami postępowania. Zasady te mają przede wszystkim za zadanie zapewnienia jak najszerszego dostępu wykonawców do ubiegania się o udzielenie zamówienia. W związku z tym, zamawiający przygotowując i prowadząc postępowanie, ma obowiązek dążenia nie tylko do wyboru oferty, ale również musi pamiętać, aby unikać wszelkich działań, które mogą skutkować ograniczeniem dostępu do zamówienia.
Gdzie szukać źródeł
W obowiązującej ustawie, zasady postępowania zawarte zostały w rozdziale 2, Działu I. Umieszczenie zasad postępowania w początkowych przepisach ustawy, oznacza de facto bezwzględna konieczność ich stosowania, przez wszystkich zamawiających, na każdym etapie prowadzonego postępowania. Podobnie w nowo przyjętej ustawie – rozdział dotyczący zasad udzielania zamówień, zawarty został w dziale I. Co więcej, umieszczenie zasad prowadzenia postępowania, w tak szczególnym miejscu ustawy świadczy o tym, iż ustawodawca był świadomy jak ważną rolę muszą one spełniać.
Podstawowe zasady prowadzenia postępowania, wywodzą się z zasad Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), o czym wprost mówi Dyrektywa 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych. Już w pierwszym motywie wskazuje ona, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta