Użyczyć lokalu mógł tylko organ wykonawczy
Gmina jako partner publiczny wyraziła zgodę na użyczenie partnerowi prywatnemu lokalu na prowadzenie żłobka. Ale uchwałę w tej sprawie zakwestionował wojewoda, a sąd stwierdził jej nieważność.
Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prawnym, partner prywatny zobowiązuje się do realizacji konkretnego przedsięwzięcia, a podmiot publiczny – do współdziałania przez wniesienie własnego wkładu. Może to nastąpić w szczególności w drodze sprzedaży, użytkowania, użyczenia, najmu albo dzierżawy nieruchomości.
Uchwałą z 23 stycznia 2019 r. Rada Miejska w Lewinie Brzeskim w woj. opolskim wyraziła zgodę na wniesienie przez gminę jako partnera publicznego – wkładu w postaci oddania partnerowi prywatnemu w użyczenie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. lokalu użytkowego w gminnym budynku. Partner prywatny prowadził działalność gospodarczą, której celem było „działanie w sferze zadań własnych gminy, tj. wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej; polityki prorodzinnej, ochrony zdrowia, a także realizacja przez gminę z udziałem partnera prywatnego celów, określonych przez ustawę z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dzieckiem w wieku do lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta