Rankingi wspomagają zarządzanie
Choć podmioty lecznicze działające na polskim rynku borykają się z podobnymi problemami, dla każdego z nich można znaleźć indywidualne rozwiązania – mówi Piotr Magdziarz, ekspert i doradca Formedis.
Z jakimi obszarami działalności polskie szpitale mają największy problem?
Obecnie są to problemy kadrowe związane z brakiem na rynku wystarczającej liczby lekarzy, pielęgniarek/położnych i pozostałych pracowników medycznych. Jak pokazują dane OECD, w 2018 r. wskaźnik liczby lekarzy w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców wynosił w Polsce 2,4. To ostatnie miejsce wśród 24 badanych krajów. A średnia dla sklasyfikowanych krajów europejskich wynosiła 3,7 lekarza na 1 tys. mieszkańców. Ten sam wskaźnik w przypadku grupy zawodowej pielęgniarek i położnych wynosi w Polsce 5,1 pielęgniarki i położnej na 1 tys. mieszkańców (23. miejsce wśród 26 krajów europejskich), przy 17,8 w Norwegii, 8,1 w Czechach i średniej dla krajów europejskich 9,4.
A pieniądze?
Z finansowego punktu widzenia najistotniejszymi problemami są z jednej strony zbyt niskie przychody ze sprzedaży, generowane przez szpitale w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta