Jak orzekają sądy w sprawie użytkowania wieczystego
Uwłaszczenie gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi przysparza wiele problemów. Sprawy trafiają do sądów, a te orzekają różnie: raz na korzyść samorządów, a innym razem na rzecz przekształcających się.
Sądy administracyjne wydają coraz więcej wyroków dotyczących przekształcenia prawa w użytkowania wieczystego we własność. Dominują dwa problemy: aktualizacja rocznej opłaty z tytułu użytkowania oraz czy doszło do uwłaszczenia czy nie.
Podwyżka: ważna czy nie?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przesądził, że miasto miało prawo podnieść roczną opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu pod drogą, biegnącą przez pustą działkę, ponieważ grunt ten nie został objęty przekształceniem (sygnatura akt II SA/Łd 435/19).
Prezydent miasta podniósł 15 listopada ub.r. małżeństwu M. roczną opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, przez który przebiegała droga. Ci odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. Tłumaczyli, że 1 stycznia 2019 r. doszło z mocy prawa do przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu pod blokami i infrastrukturą towarzyszącą, do której zalicza się drogi. Wynika to jasno z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (dalej ustawa przekształceniowa). Następnie, 25 lutego 2019 r. weszła w życie nowela do ustawy przekształceniowej, która unieważniła wszystkie podwyżki rocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego, dokonane po wejściu w życie ustawy przekształceniowej, czyli po 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta