Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki wpływ harmonizacji prawa europejskiego na regulacje prawa

20 grudnia 2019 | Biznes | Anastazja Niedzielska-Pitera

Kwestie krajowej swobody w procesie harmonizacji prawa europejskiego, wzajemnego stosunku źródeł regulacji praw autorskich na poziomie Unii Europejskiej, zakresu prerogatyw restrykcyjnych zastrzeżonych dla państw członkowskich znalazły się wśród problemów, do których odniósł się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C‑516/17 z 29 lipca 2019 r.

Niemiecki polityk Volker Beck był autorem manuskryptu z dziedziny polityki karnej, opublikowanego pod pseudonimem w 1988 r. W trakcie publikacji wydawca zmienił tytuł manuskryptu oraz skrócił jedno zdanie. Autor wniósł na to działanie skargę do wydawcy i bezskutecznie żądał od niego wyraźnego wskazania tej okoliczności przy publikacji. W kolejnych latach V. Beck wielokrotnie odcinał się od publikacji, mówiąc, że znaczenie jego manuskryptu zostało zmienione przez wydawcę. W 2013 r. Volker Beck zamieścił wspomniany manuskrypt na swojej stronie internetowej wskazując, że „[publikacja] niniejszego tekstu nie była autoryzowana i została zafałszowana przez wydawcę wskutek swobodnej redakcji w podtytule i częściach tekstu".

W 2013 r. także niemiecki portal internetowy Spiegel Online oskarżył V. Becka o trwające latami wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Obok wpisu na ten temat, portal opublikował oryginalne wersje manuskryptu i artykułu opublikowanego we wspomnianym zbiorze w 1988 r. Opublikowane materiały były dostępne do pobrania za pośrednictwem hiperlinków.

Volker Beck podważył przed niemieckim sądem okręgowym legalność udostępnienia pełnych tekstów manuskryptu i artykułu na stronie internetowej portalu Spiegel Online, uznając to działanie za naruszenie jego praw autorskich. Sąd pierwszej instancji uwzględnił żądania V. Becka. Następnie portal Spiegel Online, którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11539

Wydanie: 11539

Spis treści

Reklama

Trójmorze

Biznes Trendy + Komunikaty

Nauka, technologia, gospodarka

Monitor Południowy

Nieprzypisane

Zamów abonament