Potrzebny silny sektor bankowy w obliczu globalnego spowolnienia
Kwestia rozwoju technologicznego jest kluczowa z punktu widzenia banków, zarówno w obszarze bankowości detalicznej, jak i korporacyjnej – mówi Michał H. Mrożek, dyrektor generalny w HSBC Polska. Materiał powstał we współpracy z HSBC Polska
Wybór odpowiedniej strategii w tak szybko zmieniającym się świecie nie tylko dla sektora bankowego stanowi duże wyzwanie. Jak pan myśli, jakie czynniki powinno się brać pod uwagę, by podjąć odpowiednie decyzje?
Moim zdaniem należy brać pod uwagę trzy kluczowe czynniki – lub jak kto woli tzw. megatrendy dzisiejszego, coraz bardziej rozchwianego świata. Mają one wpływ zarówno na gospodarki krajowe, firmy, jak również indywidualnych obywateli. Są to zmieniające się układy geopolityczne, ulegające zmianie postawy społeczne oraz kwestie dynamicznego rozwoju technologicznego.
Może pan wyjaśnić szerzej, co ma na myśli, mówiąc, że układ geopolityczny to ważny czynnik przy planowaniu strategii?
Wydarzenia takie jak brexit w Europie, narastający konflikt handlowy USA–Chiny czy też napięcia w Zatoce Perskiej pociągają za sobą zmiany geoekonomiczne, które przekładają się zarówno na nowe ryzyka, jak i szanse rozwoju. Oczywiście są także pozytywne wydarzenia, np. nowe porozumienia handlowe Europa–Japonia, co może skutkować powstawaniem nowych globalnych i regionalnych łańcuchów dostaw.
A jaki wpływ na strategię bankową mają postawy społeczne?
Drugim ważnym megatrendem są zmieniające się postawy społeczne i, szerzej mówiąc, zmiany demograficzne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta