Inwestycje pomogą przetrwać
Warszawskie Lotnisko Chopina od stycznia do połowy grudnia 2019 r. odprawiło ponad 18 mln pasażerów. To rekord i jednocześnie mała satysfakcja. Bo po raz pierwszy w historii w warszawskim porcie ruch był znacząco większy niż na lotnisku w Pradze. partnerem publikacji jest przedsiębiorstwo państwowe porty lotnicze
Te dwa środkowoeuropejskie porty mocno ze sobą konkurują. Tymczasem kiedy w Warszawie 14 grudnia komunikowano o pobiciu rekordu, Czesi cieszyli się z 17-milionowego pasażera.
A przyszłoroczne perspektywy są jeszcze lepsze, bo w sytuacji, kiedy praskie lotnisko zapowiada siedem nowych połączeń krótko- i średniodystansowych, wiadomo, że w Warszawie będzie ich przynajmniej dwukrotnie więcej, w tym także trasy dalekiego zasięgu.
W listopadzie 2019 r. na Lotnisku Chopina obsłużono 1 milion 446,3 tysięcy osób. Jest to o 13,4 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tym samym warszawski port razem z lotniskiem w Budapeszcie stały się dwoma najdynamiczniej rozwijającymi się w Europie.
Najważniejsze są przesiadki
Od początku 2019 r. w ruchu międzynarodowym podróżowało 15,865 mln osób (wzrost o 6,4 proc.), a w ruchu krajowym 1 mln 615 tys. pasażerów (wzrost o 0,5 proc). Łącznie – od początku stycznia do końca listopada – z usług stołecznego portu skorzystało już 17 mln 480 tys. osób. Jest to o 5,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Widać wyraźnie, że mimo wprowadzenia ciszy nocnej Lotnisko Chopina z powodzeniem rozwija się jako port przesiadkowy.
Z ruchu niskokosztowego skorzystało ok. 2,949 mln pasażerów. Z kolei połączenia czarterowe wybrało 2,095 mln osób. Większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta