Rok 2020: Fundusze unijne czekają na odważnych
Ponad 250 tys. projektów o wartości przekraczającej bilion złotych, dofinansowanych ponad 600 miliardami zł ze środków unijnych – to dotychczasowy efekt korzystania ze środków europejskich. Teraz czas na kolejne inwestycje, także te realizowane przez firmy.
Dobiega końca realizacja tzw. pespektywy finansowej 2014-2020. Jednak nie oznacza to, że przedsiębiorcy nie mają już czego szukać w programach operacyjnych, które zostały zaplanowane do przeprowadzenia w tym właśnie okresie. Wiele projektów jest w tej chwili w trakcie realizacji, a ich rozliczanie może potrwać nawet do 2023 roku. Co więcej, są także środki, które nie zostały jeszcze rozdysponowane i czekają na chętnych, a ściślej na tych przedsiębiorców, którzy gotowi będą po nie sięgnąć, przygotowując w tym celu nie tylko ciekawe projekty inwestycyjny, ale przede wszystkim takie, które będą wpisywać się w określone kryteria i pomagać w realizacji celów programów.
Sięgając po unijne dotacje, należy bowiem pamiętać, że co prawda mają one służyć podniesieniu poziomu rozwoju, innowacyjności i konkurencyjności konkretnego podmiotu, ale mają też służyć szerzej rozumianemu sektorowi, w którym działa firma i ogólnie przyczyniać się do rozwoju całej gospodarki. A to poprzez wprowadzanie nowych technologii, rozwiązań organizacyjnych, wytwarzanie nowych towarów i usług i przymuszenie w ten sposób branży (gospodarki) do dalszej walki na jakość i innowacyjność produktów.
Program krajowy
W tym miejscu należy przypomnieć, że firmy mogą sięgać po unijne dotacje z dwóch (czasem z trzech) podstawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta