Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabić Marszałka!

27 grudnia 2019 | Rzecz o historii | Krzysztof Jóźwiak
Józef Piłsudski w czasie oficjalnej wizyty we Lwowie, listopad 1920 r.
źródło: NAC
Józef Piłsudski w czasie oficjalnej wizyty we Lwowie, listopad 1920 r.
 Wojewoda lwowski Kazimierz Grabowski (1866–1932)
źródło: NAC
Wojewoda lwowski Kazimierz Grabowski (1866–1932)
Jewhen Konowalec (1891–1938), ukraiński działacz nacjonalistyczny
źródło: NAC
Jewhen Konowalec (1891–1938), ukraiński działacz nacjonalistyczny

Czasami jeden wystrzelony pocisk może zmienić dzieje całego narodu. Niewiele brakowało, aby tak właśnie się stało 25 września 1921 r., kiedy ukraińscy nacjonaliści przeprowadzili we Lwowie zamach na Józefa Piłsudskiego.

 

Przed lwowskim ratuszem kłębią się nieprzebrane tłumy mieszkańców miasta. Tak jest od rana we wszystkich miejscach, które odwiedza marszałek Józef Piłsudski. Naczelnik Państwa cieszy się we Lwowie dużą popularnością. Uczniowie lwowskich szkół utworzyli nawet długi szpaler powitalny ciągnący się od dworca kolejowego aż do bramy Targów Wschodnich. To właśnie ta wystawa jest pretekstem do odwiedzin Naczelnika w mieście. Zorganizowana z wielkim rozmachem, ma pomóc w ożywieniu polskiego przemysłu i handlu na wschodzie oraz dodatkowo pokazać, że sytuacja w Małopolsce Wschodniej, po kilku latach kryzysów i walk zbrojnych, ustabilizowała się.

Około godz. 21 Piłsudski wychodzi z magistratu. Pozdrawia tłum, który wiwatuje na jego cześć, i kieruje się do stojącego w pobliżu automobilu. Naczelnik jest zmęczony, ponieważ dzień obfitował w wiele wydarzeń. Najpierw z dworca kolejowego w towarzystwie prezydenta Lwowa Józefa Neumanna udał się samochodem do katedry łacińskiej. Po mszy złożył kurtuazyjną wizytę arcybiskupowi Józefowi Bilczewskiemu i pojechał do parku Stryjskiego na otwarcie targów. Tu nastąpiła seria przemówień, powitań, przecięcie wstęgi i pospieszne zwiedzanie wystawy. Potem umówione wcześniej rozmowy z miejscowymi przemysłowcami, bankierami i dziennikarzami. Odjeżdżającego do ratusza Marszałka pożegnała „Pobudka"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11543

Wydanie: 11543

Spis treści

Reklama

Komentarze

Kraj

Świat

Kultura

Nauka

Opinie

Ekonomia i rynek

Sport

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament