Klauzule umowne przerzucają koszt badań na lekarza
Podstawą zaufania do lekarza jest konieczność zapewnienia pacjentowi świadomości, iż medyk stawiając diagnozę i wdrażając leczenia musi dysponować rzetelną i pełną informacją.
W ostatnim czasie w mediach pojawiają się liczne informacje dotyczące klauzul zamieszczanych w umowach pomiędzy podmiotami prowadzącymi zakłady lecznicze a współpracującymi jako przedsiębiorcy lekarzami. Na portalach społecznościowych publikowane są skany fragmentów takich umów. Istotą tych klauzul jest pomniejszanie wynagrodzenia zleceniobiorcy (lekarza) o całość lub część kosztów badań zleconych pacjentom. Zagadnienie dopuszczalności zamieszczania takich postanowień umownych a także konsekwencji ich ewentualnej niedopuszczalności to przykład zastosowania tzw. klauzul generalnych przewidywanych przez polskie prawo.
Sposób oceny
Klauzule generalne są szczególnym rodzajem umieszczanych w aktach prawnych zwrotów niedookreślonych. Wyróżniają się jednak z tej grupy tym, że odsyłają do systemu ocen czy norm o charakterze pozaprawnym (tak scharakteryzował je Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 października 2000 r., sygn. akt: SK 5/99). W tym samym wyroku Trybunał wskazał, że „konieczność odesłania do systemu pozaprawnych ocen moralnych (zasad słuszności, dobrych obyczajów itp.) nie budzi wątpliwości" a same klauzule mają szczególne znaczenie „gdy chodzi o kształtowanie ładu gospodarczego", pozwalając uniknąć „przelegalizowania" obrotu gospodarczego, nadając mu odpowiednią elastyczność. Te ogólne uwagi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta