Nowe przepisy o biegłych, nadal czekamy…
Ustawa o biegłych sądowych na razie utknęła w martwym punkcie, ale też czas jest taki, że opinia publiczna zwróciła oczy ku innym problemom.
Problematyka błędnych opinii sądowych wielokrotnie była już przeze mnie poruszana. Historie nieprawidłowych, błędnych opinii wydają się nie mieć końca. Opisywanie kolejnych wydaje się tutaj zbędne.
Może zatem warto wrócić do meritum problemu. Jedynym sposobem na uzdrowienie systemu funkcjonowania biegłych w Polsce jest wprowadzenie systemu testów kompetencji i niezależnej instytucji certyfikującej biegłych. To pomysł, o którym mówi się od lat. Niestety, cały czas tylko się mówi.
Badania międzylaboratoryjnych w systemie zarządzania jakości
Ogólne założenia badań międzylaboratoryjnych w systemie zarządzania jakości – w nomenklaturze używa się dwóch określeń: badania biegłości i porównanie międzylaboratoryjne – znane są w środowisku biegłych, jednak jako niestosowane wobec biegłych z list sądów okręgowych (niezrzeszonych) wydają się odległe, wręcz nierealne. W praktyce ich nie dotyczą.
Badanie dotyczy określenia za pomocą porównań międzylaboratoryjnych zdolności laboratorium do przeprowadzenia badań. Porównanie międzylaboratoryjne to zorganizowanie, wykonanie i ocena wzorcowań/ badań tego samego lub podobnych obiektów przez co najmniej dwa laboratoria (biegłych), zgodnie z uprzednio ustalonymi warunkami. Polskie Centrum Akredytacji przykłada dużą wagę do uczestnictwa laboratoriów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta