Co sędzia musi
Są niezawiśli tylko w orzekaniu. Polecenia administracyjne przełożonych ich wiążą.
Sędziowie są zobowiązani do wykonywania poleceń swoich przełożonych polegających na czynnościach administracyjnych. Dotyczy to jednak tylko tych czynności, które z mocy ustawy zostały zaliczone do obowiązków sędziowskich.
W orzekaniu sędziowie są niezawiśli i nie mogą wiązać ich żadne polecenia przełożonych. Inaczej jest ze spoczywającymi na nich obowiązkami administracyjnymi. Wynika to wyraźnie z treści art. 79 ustawy o ustroju sądów powszechnych, który stanowi, że sędzia nie może, powołując się na zasadę niezawisłości sędziowskiej, uchylić się od wykonania czynności administracyjnych, jeżeli z mocy ustawy należą do obowiązków sędziowskich, ani od poleceń dotyczących sprawności postępowania sądowego; może jednak domagać się wydania polecenia na piśmie.
Można zatem uznać, że każdy sędzia poza czynnościami orzeczniczymi podlega swojemu przełożonemu – przewodniczącemu wydziału, prezesowi sądu oraz pośrednio ministrowi sprawiedliwości. Celem regulacji z art. 79 u.s.p. jest jednoznaczne zobligowanie sędziów do wypełniania spoczywających na nich obowiązków należących do sfery administracyjnej. Dotyczy to jednak tylko tych obowiązków, które zostały określone przez ustawy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta