Różne pojęcia firmy
O ile pojęcie firmy w języku polskim oznacza przedsiębiorstwo handlowe, usługowe lub przemysłowe, ale przy tym także zarejestrowaną urzędową nazwę przedsiębiorstwa, osobę mającą dobrą opinię czy renomowane przedsiębiorstwo (Słownik języka polskiego PWN, https://sjp.pwn.pl/szukaj/firma.html), o tyle jednak w tekstach prawnych oraz w tekstach prawniczych jego ujęcie nie powinno budzić wątpliwości (z nielicznymi odmiennościami, zob. np. pojęcie firmy inwestycyjnej użyte w ustawie z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2286 z późn. zm.). Można jednak niekiedy odnieść inne wrażenie. Poza tym wątpliwości w judykaturze budziły również podstawy prawne jej ochrony.
Otóż zgodnie z art. 432 § 1 k.c. przedsiębiorca działa pod firmą, a według § 2 tego artykułu firmę ujawnia się we właściwym rejestrze, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Ponadto firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, a nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych (art. 434 k.c.). Z kolei zgodnie z art. 435 k.c. firmą osoby prawnej jest jej nazwa (§ 1); firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta