Architektura to nie tylko budynki
Powstająca dziś architektura musi uwzględniać coraz większą ilość uwarunkowań – mówi architekt i urbanista Tomasz Konior.
W tym roku otrzymał pan nagrodę główną w konkursie 4 Buildings Awards za autorski projekt szkoły podstawowej w Niepołomicach. Skąd pomysł i jak wyglądały prace nad tym projektem?
W poszukiwaniu właściwego wzorca sięgnęliśmy do świata pszczół. Każda sala lekcyjna w tej szkole jest samowystarczalną komórką, z własnym ogródkiem warzywnym i zapleczem socjalnym. Jednocześnie stanowi ona część większej całości – tutaj przyszły nam do głowy skojarzenia z plastrem miodu. Szkoła projektowana jako swoisty pszczeli ul wraz ze swoim najbliższym otoczeniem tworzy dogodne środowisko do pracy i odpoczynku.
To nie był pierwszy budynek szkolny, jaki zaprojektowaliśmy w naszej pracowni, ale na pewno budynek szczególny. W tym projekcie poruszającym wyobraźnię i łączącym edukację z działaniem, zastosowaliśmy nową strukturę przestrzenną, wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązania techniczne i użyliśmy naturalnych materiałów, takich jak drewno. Ogromne znaczenie miała ekologia. Szkoła imienia Lady Sue Ryder w Niepołomicach wykorzystuje energię solarną, ma własną elektrownię wiatrową i pompę ciepła.
Jak ocenia pan architekturę użyteczności publicznej w Polsce?
Warto zwrócić uwagę, że architektura, o której mowa, to nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta