Po co nam przestępstwo znieważenia prezydenta?
Obecny stan prawny nie spełnia standardów europejskiej konwencji praw człowieka i Konstytucji RP.
Zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie wielokrotnie podkreślono, że w przestrzeni prawnej nie istnieje absolutna swoboda wypowiedzi. Wartość ta podlega stałemu procesowi wyznaczania granic, w których może funkcjonować bez zakłóceń, a przez to spełniać pierwszoplanową rolę w państwie demokratycznym. Wolność słowa jest kształtowana przez szereg norm prawnych, zawartych głównie w Konstytucji RP, prawie cywilnym, prawie administracyjnym, prawie karnym, prawie prasowym, prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz prawie o ochronie danych osobowych.
System pełnej reglamentacji wolności słowa ciągle się rozwija i nie ma charakteru stałego. Zakres wolności wypowiedzi nie jest pojęciem stałym i zmienia się wraz z ewolucją systemu demokratycznego. Stopień swobody uzależniony jest od sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej poszczególnych krajów. Ogólne ramy wolności wyznaczone są przez klimat epoki, przyjęte koncepcje społeczne i polityczne, rolę, jaką przypisuje się jednostce w systemie, relacje między obywatelem a państwem. Zmieniające się warunki powodują, że zakres wolności wypowiedzi jest modyfikowany.
Ochrona głowy państwa
Prawo karne materialne jest niewątpliwie jedną z gałęzi obowiązującego w Polsce systemu prawa, która wyznacza granice wolności słowa. Znaczący wpływ na nią ma norma zakodowana przez ustawodawcę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta