Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mogą chociaż wysłuchać

21 stycznia 2020 | Rzecz o prawie | Jarosław 
Gwizdak

Wiele senackich zwycięstw będzie miało charakter pyrrusowych. Działanie bez sprawczości jest trudne.

Od kwietnia 2019 r. jestem radnym. Radnym Rady Jednostki Pomocniczej nr 12 Koszutka w Katowicach. Od sierpnia 2019 r., przewodniczącym wspomnianej rady jednostki pomocniczej. Tak w języku ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 r. nazywa się najniższy, stricte lokalny szczebel terytorialnej samorządności. „Samorządność pierwszego kontaktu". Nic nie stałoby na przeszkodzie, aby nazwę tę uprościć chociażby do rady dzielnicy, jak dzieje się to w niektórych miastach. Poznań ma na przykład rady osiedli. Też łatwiejsze, bardziej zrozumiałe i przystępniejsze w warstwie językowej niż „rada jednostki pomocniczej".

Gmina może, choć nie musi, jednostki takie tworzyć. Artykuł 5 ustawy o samorządzie gminnym zezwala na to, lecz nie wymusza ich tworzenia. Zależy to od decyzji rady gminy. Najważniejsze, że mandat dzielnicowego radnego można łączyć z mandatem posła na Sejm RP. Kuriozalne? Absolutnie nie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11562

Wydanie: 11562

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament