Zmiana celu użytkowania wieczystego i opłata z tego tytułu
Po transformacji ustrojowej wielu użytkowników wieczystych gruntu nie było zainteresowanych dalszym prowadzeniem wcześniejszej działalności. Nie mogli jednak zmienić sposobu korzystania z gruntu bez uprzedniej zmiany celu użytkowania wieczystego. Zmiana taka nie była jednak prosta. Rozwiązaniem ma być zeszłoroczna nowelizacja.
Od wielu lat użytkownicy wieczyści mieli kłopoty ze zmianą sposobu korzystania z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste. Sam problem powstał po transformacji ustrojowej m.in. w związku z tzw. uwłaszczeniem państwowych i komunalnych osób prawnych. Dotychczasowi użytkownicy wieczyści lub ich następcy prawni nie byli zainteresowani kontynuacją działalności prowadzonej na nieruchomości przed uwłaszczeniem. Faktyczna zmiana sposobu korzystania z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste bez uprzedniej zmiany umowy w zakresie celu użytkowania wieczystego mogła spowodować daleko idące konsekwencje, z rozwiązaniem umowy o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste włącznie.
Luka prawna i działania samorządów
Ani przepisy Kodeksu cywilnego, ani przepisy szczególne dotyczące gospodarki nieruchomości Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego nie regulowały szczegółowo warunków zmiany użytkowania wieczystego, pozostawiając tę kwestię do uzgodnienia stronom. Organy administracji publicznej działające w imieniu właściciela gruntu, a przede wszystkim organy samorządu terytorialnego próbowały ustalić zasady zmieniania umów użytkowania wieczystego w zakresie sposobu użytkowania i zagospodarowania nieruchomości.
Przykładem takiego działania było podjęcie uchwał przez rady miasta w Krakowie i w Warszawie, a następnie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta