Zwolnienia z wymogu przepracowania co najmniej 6 miesięcy nie można interpretować rozszerzająco
Zasadą jest, że warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Zbyt wczesne zakończenie lub zbyt późne rozpoczęcie pracy w danym roku nie ma wpływu na prawo do trzynastki tylko wtedy, gdy wyraźnie wynika to z ustawy.
- Pracownik ze sfery budżetowej, zatrudniony na zastępstwo, przepracował u swego pracodawcy w 2019 roku mniej niż 6 miesięcy, z uwagi na to, że zastępowany przez niego podwładny wrócił do pracy. Były pracownik na zastępstwo jest jednak zdania, że ma prawo do trzynastki, gdyż do jego okresu zatrudnienia trzeba zaliczyć okres niewykorzystanego przez niego urlopu wypoczynkowego, za który wypłacono mu ekwiwalent. Czy jego roszczenia mają oparcie w przepisach?
Nie.
Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o trzynastkach) przepracowanie co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta