Licencja na oprogamowanie ma swoje granice
Licencjodawca może wybrać rodzaj odpowiedzialności, który najlepiej zabezpieczy jego interesy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 18 grudnia 2019 r. orzeczenie w trybie prejudycjalnym w sprawie o sygn. C-666/18, odpowiadając na pytanie, czy naruszenie warunków umowy licencji do oprogramowania stanowi delikt w rozumieniu dyrektywy 2009/24/WE w sprawie ochrony programów komputerowych, czy też prowadzi jedynie do odpowiedzialności kontraktowej licencjobiorcy za naruszenie warunków umowy licencji.
Odpowiedź unijnego Trybunału może mieć doniosłe skutki dla stron umowy licencji do oprogramowania, gdyż każdy z tych reżimów odpowiedzialności charakteryzuje się odmiennymi zasadami, w szczególności co do winy sprawcy szkody.
Dwa rodzaje odpowiedzialności
Trybunał wypowiedział się na kanwie sporu między spółkami IT Development SAS a Free Mobile SAS, dotyczącego zarzucanego tej drugiej naruszenia prawa własności intelektualnej do oprogramowania. Mianowicie, IT Development SAS udzieliła Free Mobile SAS, operatorowi telefonii oferującemu usługi mobilne, licencji do korzystania z oprogramowania pod nazwą ClickOnSite.
IT Development SAS pozwało następnie Free Mobile SAS za naruszenie jej praw autorskich do oprogramowania, poprzez dokonanie modyfikacji oprogramowania, w szczególności poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta