Dlaczego musi być drożej
Pieniądze | Wzrost stawek opłaty śmieciowej
W ostatnim czasie regularnie pojawiają się doniesienia o wzroście stawek tzw. opłaty śmieciowej pobieranej przez gminy od mieszkańców. Fala podwyżek nie jest rezultatem jednostkowych decyzji rządu lub samorządów. Stanowi ona wypadkową licznych uwarunkowań systemowych, oddziałujących w perspektywie co najmniej ostatnich kilku lat. Przed przejściem do omówienia zagadnień prawnych, spróbujmy naszkicować zarys tego systemu i pochylić się nad palącym pytaniem: dlaczego tak drogo?
Infrastruktura
Dotychczasowy rozwój systemu gospodarki odpadami komunalnymi był nakierowany głównie na ograniczenie masy odpadów kierowanych do składowania. W konsekwencji, przeważająca większość odpadów komunalnych odebranych od mieszkańców przekazywana jest do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania. Tam – po odsortowaniu frakcji przydatnych do recyklingu, stanowiących z reguły od kilku do kilkunastu procent masy – odpady rozdzielane są na frakcję nadsitową dającą się wykorzystać energetycznie oraz na frakcję podsitową, poddawaną biologicznej stabilizacji i z reguły przekazywaną na składowisko (obecnie istnieje formalna możliwość odzysku części tej frakcji na składowiskach, jednak rozważane jest jej usunięcie – zob. projekt rozporządzenia ministra klimatu z 11 września 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta