Zainteresowanie podatkami to już nie obciach
Paweł Dariusz Wiśniewski Podatki stają się instrumentem ambitnej polityki Ursuli von der Leyen, nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Choć nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen planuje walczyć o zdrowie i dłuższe życie Europejczyków, by ta pierwsza z nieuniknionych „prawd" nadchodziła jak najpóźniej, z podatków czyni instrumentalną pomoc w osiągnięciu własnych celów. Skończyły się bowiem czasy, gdy zainteresowanie podatkami było obciachem.
Przewodnicząca von der Leyen zdecydowała się na zbudowanie Komisji Europejskiej opartej na trzech głównych priorytetach: sprostaniu wyzwaniom związanym z gospodarką cyfrową, jak również nowym zielonym ładem oraz na gospodarce służącej obywatelom. Za każdy z tych obszarów odpowiedzialny jest jeden wiceprzewodniczący/a. Każde z nich – Margrethe Vestager, Valdis Dombrovskis i Frans Timmermans – chce zinstrumentalizować politykę podatkową, by osiągnąć swoje cele, także polityczne.
Cyfrowa Vestager
Pochodząca z Danii wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager jest jednym z najsilniejszych ogniw nowej Komisji. Dzięki dotychczasowej walce z niekonkurencyjnymi praktykami gigantów cyfrowych, takich jak Apple czy Google, jako komisarz ds. konkurencji stała się jednym z głównych „wrogów" prezydenta Donalda Trumpa, a międzynarodowi dziennikarze jednogłośnie zaliczają ją do grona najbardziej wpływowych kobiet w Unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta