Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana profilu działalności wyłącza ochronę po przejęciu firmy

23 stycznia 2020 | Kadry i Płace

Nowego pracodawcę obowiązuje zakaz zwalniania pracowników przejętego zakładu. Nie jest on wiążący, gdy powodem rozwiązania umowy jest zmiana przedmiotu działalności firmy.

ODWOŁANIE WYPOWIEDZENIA

Wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika poprzedniemu pracodawcy pozostaje w mocy. Może zostać odwołane tylko za zgodą nowego pracodawcy.

- Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. W okresie jego trzymiesięcznego wypowiedzenia firma zmieniła właściciela. Czy w związku z tym wypowiedzenie umowy, które złożył poprzedniemu pracodawcy, jest ważne? Jeżeli pozostaje w mocy, czy można je odwołać, jeśli współpraca z nowym pracodawcą układa się pracownikowi znacznie lepiej?

Wypowiedzenie umowy o pracę złożone poprzedniemu pracodawcy pozostaje w mocy. Art. 231 kodeksu pracy stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z  mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, a za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. Z tego przepisu jasno wynika, że nowy pracodawca wstępuje jako strona umów o pracę w miejsce dotychczasowego pracodawcy. Złożone wcześniej wypowiedzenie wiąże więc także nowego pracodawcę.

Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości odwołania wypowiedzenia – art. 61 § 1 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p. stanowi, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11564

Wydanie: 11564

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament