Zmiana profilu działalności wyłącza ochronę po przejęciu firmy
Nowego pracodawcę obowiązuje zakaz zwalniania pracowników przejętego zakładu. Nie jest on wiążący, gdy powodem rozwiązania umowy jest zmiana przedmiotu działalności firmy.
ODWOŁANIE WYPOWIEDZENIA
Wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika poprzedniemu pracodawcy pozostaje w mocy. Może zostać odwołane tylko za zgodą nowego pracodawcy.
- Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. W okresie jego trzymiesięcznego wypowiedzenia firma zmieniła właściciela. Czy w związku z tym wypowiedzenie umowy, które złożył poprzedniemu pracodawcy, jest ważne? Jeżeli pozostaje w mocy, czy można je odwołać, jeśli współpraca z nowym pracodawcą układa się pracownikowi znacznie lepiej?
Wypowiedzenie umowy o pracę złożone poprzedniemu pracodawcy pozostaje w mocy. Art. 231 kodeksu pracy stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, a za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. Z tego przepisu jasno wynika, że nowy pracodawca wstępuje jako strona umów o pracę w miejsce dotychczasowego pracodawcy. Złożone wcześniej wypowiedzenie wiąże więc także nowego pracodawcę.
Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości odwołania wypowiedzenia – art. 61 § 1 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p. stanowi, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta