Warto spróbować tej możliwości oszczędzania
Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych mogą znacząco podnieść nasz standard życia po zakończeniu aktywności zawodowej. materiał powstał we współpracy z Pocztylion-Arka PTE
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dla pracownika PPK oznaczać będzie jedynie dodatkowe koszty w postaci comiesięcznych składek. Jednak tak naprawdę bilans nowego programu budowania oszczędności wychodzi dla niego mocno na plus.
Trzy źródła wpłat
Podstawową zaletą PPK jest to, że nie tylko pracownik będzie odkładał pieniądze na swoją przyszłość, lecz także dołożą mu się do tego pracodawcy oraz państwo, to ostatnie korzystając ze środków Funduszu Pracy. Pieniądze zgromadzone w PPK będą mieć charakter prywatny, co ma zabezpieczyć je przed powtórzeniem losu otwartych funduszy emerytalnych, będą też dziedziczone.
Pracownik, który zdecyduje się na oszczędzanie w PPK, będzie odkładał co najmniej 2 proc. wynagrodzenia, a pracodawca dopłacał 1,5 proc. Możliwe będzie podniesienie wpłat – ze strony pracownika o kolejne 2 proc., a pracodawcy o 2,5 proc. Łączna minimalna odprowadzana składka może zatem wynieść 3,5 proc., a maksymalna 8 proc. wynagrodzenia.
Osoby o najniższych zarobkach będą mogły wpłacać niższe składki, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta