Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy płatnik musi weryfikować oświadczenia o innym tytule ubezpieczeń

23 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Łukasz Chruściel

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych istnieje niezależnie od prawdziwości oświadczenia zleceniobiorcy 
co do posiadania ubezpieczenia z innych tytułów. Obowiązek ten ma charakter bezwzględny. Oznacza to, że strony stosunku ubezpieczenia nie mogą go modyfikować wedle własnego uznania i potrzeb. Zatem to na płatniku składek ciąży szczególny obowiązek zbadania, czy zleceniobiorcy faktycznie posiadają tytuł ubezpieczenia, niezależnie od treści oświadczeń, jakie mu złożyli.

 

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 10 września 2019 r. (III AUA 1884/16).

Sprawa dotyczyła kobiety, która wykonywała pracę na podstawie umowy zlecenia w okresie, w którym przebywała jednocześnie u innego pracodawcy na urlopie wychowawczym. Spółka, która ją zatrudniała na podstawie umowy zlecenia, zgłosiła kobietę jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego, bowiem w kwestionariuszu osobowym wskazała ona, że jest zatrudniona w innym podmiocie na podstawie umowy o pracę i otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Kobieta nie poinformowała swojego zleceniodawcy o korzystaniu z urlopu wychowawczego.

ZUS wydał decyzję, w której stwierdził, że kobieta w okresie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia podlegała z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Odwołanie od tej decyzji wniósł zleceniodawca. Sąd okręgowy co do zasady podtrzymał decyzję organu (pewne modyfikacje dotyczyły jedynie okresu podlegania ubezpieczeniom, co wynikało z ustaleń co do okresu przebywania na urlopie wychowawczym). Sąd uznał, że kobieta w okresie urlopu wychowawczego podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11564

Wydanie: 11564

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament