Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apelacja: rozprawa tylko na życzenie

23 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Aby wnieść zażalenie od postanowienia sądu, pracodawca musi zapłacić za wydanie mu uzasadnienia. Zwykle takie zażalenie rozpatrzy ten sam sąd, tylko w innym składzie.

Zamiast zażalenia do sądu wyższej instancji zażalenie poziome do innego składu, apelacja rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym i usuwanie braków przez sąd II instancji – tak w skrócie wygląda postępowanie odwoławcze pod rządami przepisów, które obowiązują od 7 listopada 2019 r. Uległo ono jeszcze większej reorganizacji, niż omawiane wcześniej reguły procedowania przed sądami I instancji.

Do tego samego sądu...

Zacznijmy od postępowania zażaleniowego, gdzie zmiany są najdalej idące. Strony i pełnomocnicy są przyzwyczajeni do istniejącego od dziesięcioleci systemu zaskarżania orzeczeń wpadkowych, czyli postanowień wydawanych w toku postępowania (dotyczących np. zawieszenia postępowania czy wynagrodzenia za opinię biegłego) lub kończących je w sposób formalny (np. postanowienia na odrzucenie pozwu, umorzenie postępowania). Sprowadzał się on najczęściej do tego, że sąd wydawał postanowienie, które było doręczane od razu z uzasadnieniem i od tego orzeczenia można było wnieść zażalenie. Obecnie ten tryb uległ zmianie.

Po pierwsze, sąd nie wydaje już postanowień z uzasadnieniem. Strony otrzymują najpierw samą sentencję orzeczenia. Firma, która jest niezadowolona, musi złożyć wniosek o uzasadnienie postanowienia. Takie uzasadnienie podlega opłacie w wysokości 100 zł. Jeżeli pracodawca nie uiści opłaty, otrzyma wezwanie ze wskazanym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11564

Wydanie: 11564

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament