Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To paraopinia pisana na polityczne zamówienie

23 stycznia 2020 | Prawo co dnia | Marcin Warchoł

Komisja Wenecka zastrzegła w przygotowanym przez nią dokumencie, że mogą się w nim pojawić nieścisłości będące rezultatem niewłaściwego tłumaczenia. Tymczasem są 
w nim rażące błędy. I to nie z powodu tłumaczenia.

Wewnętrzna sprzeczność, brak logiki, błędy prawne i faktyczne. Dokument przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez Komisję Wenecką sprawia wrażenie paraopinii, a nie opinii. Na dodatek sporządzonej naprędce na polityczne zamówienie.

Jedną z zasad prawa międzynarodowego jest suwerenna równość państw. Gdyby nie ona, „byt państw, ich samo prawo do istnienia, mogłyby być stale podważane" – wskazuje prof. Roman Kuźniar („Porządek międzynarodowy", Warszawa 2019, s. 82). Jednak według Komisji są państwa równe i równiejsze. Z uporem forsuje model sądownictwa oparty na sędziokracji akurat tam, gdzie z powodu zaszłości sięgających jeszcze komunizmu i braku reform po jego upadku jest konieczna głęboka zmiana w wymiarze sprawiedliwości. Oczekując, że wyłącznie sędziowie będą powoływać sędziów do rad sądownictwa, chciałaby utrwalać korporacyjny i prowadzący do patologii system w tych państwach, w których społeczeństwa najgorzej oceniają środowiska sędziowskie. Symbolicznym tego wyrazem było samookreślenie się przez nie jako „nadzwyczajna kasta".

Podwójna miara

Ta sama Komisja Wenecka, starając się blokować oczekiwane społecznie zmiany w takich jak Polska nowych demokracjach, wskazuje w ogłoszonym dokumencie, że są kraje i państwa, w których sędziów nominują przedstawiciele władzy wykonawczej, a mimo to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11564

Wydanie: 11564

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament