Status nieruchomości niezamieszkałych
Zgody | Przystąpienie do gminnego systemu
Ustawa nowelizująca z 19 lip- ca 2019 r. wprowadziła w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.g.) daleko idące zmiany co do statusu nieruchomości niezamieszkałych (czy też precyzyjniej, posługując się sformułowaniami ustawy: nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne).
Kluczowa zmiana związana jest z dodaniem nowego ustępu 2c do art. 6c u.c.p.g. Zgodnie z tym przepisem [p]rzystąpienie właściciela nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, z wyłączeniem właściciela nieruchomości, o której mowa w art. 6j ust. 3b (domek letniskowy lub nieruchomość wykorzystywana na cele rekreacyjne – przyp. D.Ch.), do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest dobrowolne i następuje na podstawie zgody właściciela nieruchomości wyrażonej w formie pisemnej.
Rozważane modele
Podczas prac legislacyjnych w kolejnych wersjach projektu nowelizacji proponowano cały wachlarz możliwych rozwiązań – poprzez obligatoryjne objęcie wszystkich nieruchomości niezamieszkałych systemami gminnymi, możliwość „wyłączenia się" z takich systemów (uczestnictwo jako zasada), możliwość „przystąpienia" do takich systemów (uczestnictwo jako wyjątek), aż po zasadnicze utrzymanie dotychczasowego statusu nieruchomości niezamieszkałych. Ostatecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta