Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piętna stalinizmu nie da się zatrzeć

11 lutego 2020 | Rzecz o prawie | Zofia Brzezińska

To pierwsze żądanie tak wysokiej kwoty za krzywdy doznane w dzieciństwie.

Ile kosztuje cierpienie dziecka, które straciło rodziców, a wspomnieniem pierwszych lat życia na zawsze pozostaną dla niego ściany więzienia i sierocińców? Magdalena Zarzycka-Redwan, której taki smutny los przypadł w udziale, twierdzi, że co najmniej 15 mln zł. Domagała się od Skarbu Państwa rekordowo wysokiego zadośćuczynienia za tragedię jej rodziny w czasach stalinowskiego terroru.

„Córka bandytów"

Magdalena Zarzycka-Redwan urodziła się 29 maja 1949 r. na Zamku Lubelskim, w którym mieściło się wówczas komunistyczne więzienie, w miejscu po siedzibie gestapo. Rodzice, Stefania i Władysław Zarzyccy, byli członkami organizacji Wolność i Niezawisłość. Dla nich konspiracja nie skończyła się w 1945 r. Nadal aktywnie angażowali się w walkę z nowym okupantem. Władysław przewoził broń, a Stefania amunicję. Ponadto obydwoje ukrywali w swoim domu ludzi poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa. Zostali aresztowani w kwietniu 1949 r. Stefanię bito i torturowano mimo że była w ósmym miesiącu ciąży. Zmarła przy narodzinach córki Magdaleny. Ta przeżyła tylko dzięki opiece innych więźniarek. Jedna z nich niedawno straciła dziecko i miała jeszcze pokarm, który uratował noworodka od śmierci głodowej.

Władysław za swoją działalność usłyszał wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Oznaczało to, że dziecko jest skazane na placówki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11580

Wydanie: 11580

Spis treści

Drobne

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament