Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia rusza na wojnę z rakiem

11 lutego 2020 | Rzecz o zdrowiu | Anna Słojewska
Wśród krajów UE najgorzej z dostępnością do diagnozy i leczenia raka jest na Węgrzech, Chorwacji, Słowacji, Słowenii i Polsce. Na zdjęciu: Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Wśród krajów UE najgorzej z dostępnością do diagnozy i leczenia raka jest na Węgrzech, Chorwacji, Słowacji, Słowenii i Polsce. Na zdjęciu: Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie

Do końca roku Wspólnota chce przygotować strategię walki z drugą pod względem śmiertelności chorobą atakującą Europejczyków. Pieniądze i nowe przepisy mają zlikwidować nierówności w dostępie do leczenia.

Ochrona zdrowia to kompetencje narodowe. Bruksela nie może powiedzieć państwom członkowskim, jak organizować służbę zdrowia, ile na nią wydawać pieniędzy, jakie standardy stosować, które leki refundować. Jednak może wspierać finansowo badania naukowe, zachęcać do współpracy i wymiany informacji, promować wspólne standardy.

Od 2007 roku z budżetu UE na badania dotyczące walki z rakiem poszło 3 mld euro. Obejmuje to w sumie 1800 projektów badawczych takich jak opracowanie np. MammaPrint, czyli testu genetycznego na raka piersi. Z inicjatywy UE powstały europejskie sieci (ang. European Reference Network for Cancer), które łączą wyspecjalizowane jednostki i pozwalają im na wymianę informacji. Utworzono także Europejski System Informacji o Raku, który pozwala analizować zależności na podstawie statystyk o zachorowalności i umieralności na raka z podziałem na państwa, płeć, wiek czy rodzaj nowotworu.

1,3 mln zgonów rocznie

Nowa Komisja Europejska, która działa od 1 grudnia 2019 roku, uważa jednak, że to za mało, i do końca tego roku przedstawi Europejski Plan Walki z Rakiem.

Nie bez znaczenia są tu na pewno względy personalne. Unijnym komisarzem ds. zdrowia jest Cypryjka Stella Kyriakidu, w przeszłości prezes Europejskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Piersi, a na czele Komisji Europejskiej stoi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11580

Wydanie: 11580

Spis treści

Drobne

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament