Pracownik, który wydał decyzję, nie rozstrzygnie ponownie sprawy
Każdorazowo należy badać rzeczywisty wpływ pracownika na treść zakwestionowanego rozstrzygnięcia. Nie zostanie wyłączony ten, który umożliwił tylko stronie wgląd akta sprawy.
Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) zawierają rozwiązania dotyczące wyłączenia pracowników organów administracji od udziału w załatwianiu spraw. Służą one realizacji zasady bezstronności postępowania administracyjnego lub podatkowego. Jednym z powodów jest wydanie przez pracownika w toku załatwiania sprawy decyzji, która została zaskarżona.
Kogo dotyczy wyłączenie
Przesłankę wyłączenia pracownika od udziału przy załatwianiu sprawy, w związku ze wcześniejszym wydaniem w jej toku decyzji, wskazuje art. 24 § 1 pkt 5 k.p.a. Na gruncie ogólnego postępowania administracyjnego mowa jest o „pracowniku organu administracji publicznej". Tym samym znajduje zastosowanie do osób zatrudnionych w administracji centralnej i terenowej, zarówno pracowników państwowych jak i samorządowych.
Zakres przedmiotowy stosowana omawianej regulacji dotyczy możliwości wyłączenia pracownika przy okazji ponownego rozpoznawania sprawy prowadzenia zarówno w trybie zwykłego postępowania administracyjnego jak i postępowania nadzwyczajnego np. wznowienia postępowania (zob. np. wyrok WSA w Łodzi z 26 listopada 2019 r., III SA/Łd 834/19, LEX nr 2753543).
W praktyce pojawiły się wątpliwości co do rzeczywistego zakresu podmiotowego normy prawnej zawartej w tym przepisie. Dotyczyły one możliwości wyłączania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta