Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

2020 – co dalej z partnerstwem publiczno-prywatnym?

11 lutego 2020 | Dobra Administracja

Wraz z nadejściem roku 2020 po raz kolejny rozgorzała dyskusja – czy będzie to przełomowy rok dla PPP w Polsce? Dotychczasowa aktywność na tym polu nie daje podstaw do przesadnego optymizmu. Tomasz Korczyński 
adwokat, Managing Counsel, współkierujący Zespołem PPP kancelarii Dentons Jakub Kot 
adwokat, Senior Associate Zespół PPP kancelarii Dentons

Zgodnie z danymi Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na dzień 6 grudnia 2019 roku zawartych zostało 141 umów o PPP, z czego największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie przedsięwzięcia z sektora infrastruktury transportowej (21), efektywności energetycznej (21) oraz sportu i turystyki (20). Jednocześnie, planowanych jest obecnie 125 inwestycji w tej formule - w sektorze sportu i turystyki (28), infrastruktury transportowej (23) i efektywności energetycznej (18). Pomimo zauważalnego w ostatnich latach rynkowego ożywienia, nie są to jednak liczby, na podstawie których można by mówić o faktycznym przełomie na rynku PPP w Polsce. Co zatem musi się wydarzyć, aby taki nastąpił?

Zmiany legislacyjne?

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła szereg rozwiązań, mających na celu zwiększenie ilości umów zawieranych w formule PPP. Nowelizacja wprowadziła wiele uproszczeń i udogodnień legislacyjnych dotyczących zarówno procedury wyboru partnera prywatnego, współpracy z instytucjami finansującymi, jak i finalnej realizacji tego typu kontraktów.

Co więcej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – przy współpracy z szeroko rozumianym rynkiem – czuwa nad zgodnością ustawy o PPP z innymi aktami prawnymi w polskim porządku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11580

Wydanie: 11580

Spis treści

Drobne

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament