Znikomy czynsz dzierżawy uniemożliwił odliczenie VAT od wydatków
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę świetlicy wiejskiej wydzierżawionej instytucji kultury za symboliczny czynsz.
Przystępując do budowy świetlicy wiejskiej, a więc obiektu, który z zasady wykorzystywany jest do realizacji zadań własnych w obszarze kultury, gmina nie działała jako podatnik VAT, lecz jako organ władzy publicznej. Oceny tej nie zmienia oddanie świetlicy w dzierżawę gminnemu ośrodkowi kultury w sytuacji, gdy czynsz dzierżawny został ustalony na poziomie znikomym w stosunku do skali poniesionych wydatków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 grudnia 2019 r., I FSK 1662/17.
Wniosek o interpretację i stanowisko gminy
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jest w trakcie budowy świetlicy wiejskiej w związku z którą ponosi wydatki udokumentowane fakturami z wykazanym podatkiem VAT. Zgodnie z założeniami, z chwilą zakończenia projektu świetlica zostanie udostępniona Gminnemu Ośrodkowi Kultury (GOK) na podstawie umowy dzierżawy. Gmina przewiduje, że czynsz z tego tytułu wyniesie 800 zł miesięcznie. W skali roku gmina przewiduje, że będzie to ok. 9 600 zł. Pobierany czynsz stanowić będzie dochód (obrót) gminy i będzie dokumentowany za pomocą faktur, w których gmina wykazywać będzie podatek VAT należny. Z kolei GOK dzierżawioną świetlicę będzie udostępniał nieodpłatnie na rzecz lokalnej społeczności oraz wykorzystywał na własne potrzeby (działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta