Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć odległość budynku od granic działki?

11 lutego 2020 | Dobra Administracja | Sylwia Moreu-Żak Karolina Dawidczyk

Przed wydaniem pozwolenia na budowę organy badają m.in. prawidłowe usytuowanie planowanego budynku względem granic sąsiedniej działki. 
W wielu przypadkach ocena, czy budynek został prawidłowo usytuowany 
na działce, wcale nie jest łatwa ani jednoznaczna.

Kwestia odległości budynku od granic działki jest regulowana przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co do zasady zgodnie z treścią paragrafu 12 rozporządzenia budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż 4 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy bądź 3 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

W przypadku budynków sytuowanych równolegle do granicy działki nie ma problemu z ustaleniem, czy budynek został prawidłowo usytuowany na planie zagospodarowania działki. Sytuacja nie jest jednak jednoznaczna w przypadku nierównoległego usytuowania budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki.

Od okna czy od ściany na całej długości?

Warto podkreślić, że do 2009 r. w rozporządzeniu istniał przepis (§ 12 ust. 2), który precyzował sposób mierzenia odległości otworu okiennego lub drzwiowego od granicy działki sąsiedniej. Zgodnie z tym przepisem należało mierzyć odległość od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego zwróconego w stronę granicy działki sąsiedniej.

Obecna regulacja dotycząca wymaganych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11580

Wydanie: 11580

Spis treści

Drobne

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament