Wynajem budynków i lokali mieszkalnych w ramach działalności gospodarczej
Ustawodawca uzależnił wysokość stawki podatku od nieruchomości od budynków o charakterze mieszkalnym od sposobu ich wykorzystania. Co do zasady, budynki mieszkalne – również te posiadane przez przedsiębiorców, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według niższej stawki.
Wyższa stawka podatku dotyczy budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (>patrz ramka).
W myśl przepisów, budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowią budynki będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych. Sam fakt posiadania budynku mieszkalnego lub jego części przez przedsiębiorcę, nie skutkuje koniecznością objęcia budynku mieszkalnego wyższą stawką podatku. Dopiero zajęcie budynku mieszkalnego na prowadzenie działalności gospodarczej powoduje, że jest on opodatkowany tą samą stawką podatku jak budynki związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W praktyce wiele problemów powoduje określenie czy budynek mieszkalny został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że budynek „zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej" to taki, w którym faktycznie jest prowadzona działalność gospodarcza. Niestety, tak niedookreślona definicja jest różnie rozumiana przez poszczególne składy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta