CDU szuka nowego przywódcy
Na niespełna dwa lata przed odejściem Angeli Merkel system polityczny chwieje się coraz bardziej.
– Nie będę kandydować na stanowisko kanclerza, a do lata tego roku ustąpię ze stanowiska przewodniczącej partii – takie słowa szefowej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer na spotkaniu prezydium partyjnym w poniedziałek wywołały w Niemczech szok. W końcu została namaszczona przez Angelę Merkel nieco ponad rok temu na następczynię zarówno na stanowisku przewodniczącej partii, jak i, w razie zwycięstwa po następnych wyborach do Bundestagu, na fotelu szefowej rządu.
Jak wyjaśniła AKK (tak skrótowo nazywana jest w Niemczech), przyczyną jej decyzji jest niejasne stanowisko „części CDU wobec AfD i Lewicy". Wyznała tym samym, że straciła kontrolę nad partią.
Wszyscy przeciw AfD
Wszystko zaczęło się w środę ubiegłego tygodnia. Parlament niewielkiej Turyngii wybrał wtedy na premiera landu Thomasa Kemmericha z FDP głosami Alternatywy dla Niemiec, partii działającej legalnie, lecz izolowanej na scenie politycznej. Ale na Kemmericha głosowali także deputowani CDU, co więcej, złożyli mu nawet gratulacje po wyborze.
To świadczy, iż w partii Merkel nie brak wywodzących się ze wschodu polityków, którzy są zdania, iż należałoby rozważyć jakąś formę współpracy CDU z AfD....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta