Prosta spółka akcyjna – rewolucja odroczona
Od nowego roku rynek miał zostać wzbogacony o nowy rodzaj spółki – długo wyczekiwaną prostą spółkę akcyjną (P.S.A.). Potem przepisy regulujące funkcjonowanie tego sztandarowego projektu Ministerstwa Rozwoju miały wejść w życie od 1 marca 2020 r. Jednak przedstawione w ostatniej chwili na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka 7 stycznia 2020 r. propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości jej wdrożenie może odsunąć aż o rok – do marca 2021 r.
Prosta spółka akcyjna miała być odpowiedzią na potrzeby nowopowstających przedsiębiorstw, działających np. w branżach nowych technologii.
Odpowiedź na potrzeby rynku
Między innymi miała stanowić wsparcie dla startupów w zakresie sprawnego pozyskiwania kapitału niezbędnego do rozbudowy działalności bez konieczności tracenia kontroli nad autorskimi pomysłami dzięki umożliwieniu obejmowania akcji w zamian za pracę świadczoną na rzecz spółki oraz dzięki możliwości wprowadzenia mechanizmu chroniącego określony, minimalny stosunek liczby głosów przypadających na akcje założycielskie w stosunku do ogółu głosów w spółce. Jej zakładanie i późniejsze stosunki wewnętrzne docelowo miały być uproszczone w stosunku do „starszej siostry", czyli spółki akcyjnej. Natomiast od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odróżniać miało ją usprawnienie pozyskiwania finansowania oraz atrakcyjność dla inwestorów szukających płynnej lokaty dla swoich środków dzięki łatwości w emitowaniu i obrocie akcjami. W mediach pojawiały się nawet głosy, że jako elastyczna forma prowadzenia biznesu P.S.A. stanowić będzie „konkurencję" dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta