Ma być sprawniej, ale drożej
Umorzenie postępowania będzie obligatoryjne przy braku podstaw do wydania nakazu zapłaty lub wniesienia przez pozwanego sprzeciwu. Zmienia się także system doręczeń w postępowaniu elektronicznym.
Zmiany zasady procedowania w elektronicznym postępowaniu upominawczym radykalnie zmieniają tryb postępowania. Nowe przepisy oznaczają znaczące zwiększenie kosztów dochodzenia roszczeń. Obowiązują one od 7 lutego 2020 r.
Efektywniejsza procedura
W obowiązującym aktualnie stanie prawnym, w przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (e.p.u.) lub wniesienia przez pozwanego sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty, postepowanie jest kontynuowane przed sądem rejonowym właściwym dla pozwanego. Przed przekazaniem sprawy do sądu, powód ma jednak możliwość cofnięcia pozwu, aby w takich przypadkach postępowanie zostało umorzone. Praktycznie ujmując, wierzyciel w e.p.u. ma możliwość uzyskania, bądź tytułu wykonawczego (w przypadku uprawomocnienia się wydanego nakazu zapłaty), bądź umorzenia postępowania (co wiąże się ze zwrotem części opłaty sądowej) bądź też godzi się na przekazanie sprawy do sądu rejonowego celem jej kontynuowania w tradycyjnym postępowaniu.
Zmiany przewidziane ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw mają zwiększyć efektywność procedury elektronicznej i odciążyć sądy od konieczności orzekania w części spraw. Nastąpi to m.in. poprzez uchylenie dotychczasowej zasady, zgodnie z którą niewydanie, uchylenie bądź zaskarżenie nakazu zapłaty wydanego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta