Celował w gwiazdy, a trafiał w Londyn
Wernher von Braun był jednym z najbardziej kontrowersyjnych, choć jednocześnie najgenialniejszych, naukowców XX stulecia. W młodości służył machinie wojennej III Rzeszy, po wojnie zaś budował potęgę militarną Stanów Zjednoczonych.
2 maja 1945 r. w miejscowości Oberammergau w Górnej Bawarii do szeregowca z 44. Dywizji Piechoty Armii USA podjechał na rowerze cywil, wołając łamanym angielskim: „Nazywam się Magnus von Braun. Mój brat wymyślił rakiety V-2. Chcemy się poddać". Poddając się Amerykanom i oddając im bezcenną dokumentację techniczną z Peenemünde, Wernher von Braun i jego koledzy ocalili swoje życie. SS miało bowiem rozkaz zlikwidowania wszystkich naukowców, gdyby chcieli poddać się armii USA.
Baron Wernher Magnus Maximilian von Braun urodził się 23 marca 1912 r. w arystokratycznej rodzinie luterańskiej w miejscowości Wirsitz. W 1919 r. uczestnicy konferencji wersalskiej przyznali to miasto nowo odrodzonej Polsce. Dzięki temu niemieckie Wirsitz stało się na powrót Wyrzyskiem w województwie wielkopolskim.
Ojciec Wernhera, baron Magnus von Braun, był założycielem Niemieckiego Banku Oszczędnościowego, a w czasach Republiki Weimarskiej ministrem rolnictwa. Korzenie rodzinne matki Wernhera, Emmy von Braun z domu von Quistorp, prowadziły do średniowiecznych rodów królewskich Francji, Danii, Szkocji i Anglii. Emma miała wykształcenie muzyczne i wielkie zamiłowanie do astronomii. Te dwie cechy odziedziczył po niej Wernher. Uczył się gry na wiolonczeli i fortepianie, a nawet skomponował kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta