Zamiast polityki gospodarczej mamy zaklinanie rzeczywistości
Mamy jeszcze politykę gospodarczą? Nie. Mamy zaklinanie rzeczywistości. Premier coraz bardziej ucieka w stronę sloganów, happeningów, ideologii i idei – mówi Janusz Piechociński, były wicepremier, minister rolnictwa i prezes PSL.
Grozi nam kryzys gospodarczy przez koronawirusa?
Na razie mamy okruchy informacji z gospodarki Chin. Są pojedyncze sygnały, które wieszczą wielkie kłopoty w przyszłości. Zdrowotnie i sanitarnie to dotyka kilkudziesięciu tysięcy ludzi, a zagrożonych infekcją jest kilkaset tysięcy.
Chiny to pierwsza towarowa gospodarka świata, która zasila w wielu obszarach niektóre kraje w imporcie zaopatrzeniowym na poziomie 20–30 proc. Zakłada się, że nastąpi w dużym stopniu paraliż transportu lotniczego i samochodowego. A transport, logistyka i turystyka to 10 proc. chińskiego PKB.
Mocno uderzy to w fabryki motoryzacyjne. Ponad 50 proc. aut elektrycznych jest w Chinach. Sam Volkswagen w wyniku wydłużenia o dwa tygodnie przerwy w pracy swych fabryk w Chinach stracił 3 mld dol.
Koronawirus pojawił się, gdy mamy rozejm w 18-miesięcznej wojnie handlowej. Teraz Chiny otrzymały kolejny cios.
Na koniec roku 2018 Chiny miały 6,2 proc. wzrostu PKB. To naprawdę świetny wynik. Gospodarka o takim potencjale nie może się rozwijać z prędkością 10 proc. przez lata. To jest niemożliwe.
W 2019 r. ekipa prezydenta Chin zmniejszyła szczególnie podatki dla małej i średniej przedsiębiorczości, przez co pozostało w firmach ponad 220 mld dol. Do tego przyspiesza tempo ściągania kapitału chińskiego do kraju, a nawet ogranicza inwestycje na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta