Wykonanie zastępcze poza VAT
Jeżeli w przypadku niewykonania czy wadliwego wykonania usług oraz nieusunięcia usterek lub wad zamawiający zleca przeprowadzenie robót osobom trzecim, to obciążenie wykonawcy kosztami tych prac ma charakter odszkodowawczy.
Przedsiębiorcy realizują projekty i inwestycje zawierając umowy z wykonawcami. Umowy te mają charakter wzajemny, tzn. w zamian za wynagrodzenie wykonawcy zobowiązują się do wykonania pewnych usług lub dostarczenia określonych towarów. Trzeba się jednak zastanowić, co zrobić, jeżeli wykonawca nie wywiązuje się z umowy, a przedsiębiorcy ponoszą koszty wykonania zastępczego.
Instytucja wykonania zastępczego została uregulowana w kodeksie cywilnym (dalej: k.c.) i może mieć miejsce w trzech przypadkach:
1. w razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika;
2. jeżeli świadczenie polega na zaniechaniu, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do usunięcia na koszt dłużnika wszystkiego, co dłużnik wbrew zobowiązaniu uczynił;
3. w wypadkach nagłych wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, wykonać bez upoważnienia sądu czynność na koszt dłużnika lub usunąć na jego koszt to, co dłużnik wbrew zobowiązaniu uczynił.
Tylko w określonych okolicznościach
Aby więc doszło do wykonania zastępczego, muszą zajść określone okoliczności, a tylko w nagłych przypadkach nie potrzeba upoważnienia sądu. W każdym z tych przypadków podatnik może jednak stanąć przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta