Walka o konkurencję trwa bez końca
Centralizacja i renacjonalizacja gospodarki po 2015 r. prowadzi do monopolizacji – mówi Anna Fornalczyk, pierwsza prezes i twórczyni Urzędu Antymonopolowego, czyli obecnego UOKiK.
Rozmawiamy w 30. rocznicę ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i powstania Urzędu Antymonopolowego (UA). Ale zapytam o współczesność: zgodziłaby się pani na fuzję Orlenu z Lotosem?
Pytane jest proste, odpowiedź niekoniecznie. Plany przejęcia Lotosu przez Orlen mają 30 lat. Te pomysły wracają dość często. Przez te 30 lat obie firmy nauczyły się jednak konkurować. Nie nabyłyby takich umiejętności, gdyby zostały połączone przed laty.
Konkurują, mimo że obie należą do Skarbu Państwa?
Ale ten sam właściciel nie musi oznaczać monopolu. Czytam właśnie pokazujący to raport dużej francuskiej firmy prawniczej. Centralizacja i renacjonalizacja naszej gospodarki po 2015 r. prowadzi jednak do monopolizacji, bo wiele kluczowych decyzji strategicznych i personalnych podejmowanych jest przez urzędników ministerialnego szczebla. Decyzje te często wynikają raczej z kalkulacji politycznych aniżeli rachunku ekonomicznego.
Państwo zdominowało rynek paliw, energetykę, a jeśli państwowy bank kupi mBank, w sektorze bankowym będzie mieć 42-proc. udział. To pozycja dominująca. Organ antymonopolowy weźmie grupę kapitałową Skarbu Państwa pod lupę?
Istnieje ustawowy obowiązek notyfikowania planowanej transakcji koncentracyjnej w organie antymonopolowym, który analizuje pozytywne i negatywne efekty tej transakcji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta