Samorządy nie dają rady z utrzymaniem szpitali
Służba zdrowia wymaga reform, wyrywkowe zmiany w prawie to za mało.
Finanse szpitali są w dramatycznym stanie. Z roku na rok jest coraz gorzej. Niezbędna jest całościowa reforma służby zdrowia. Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji, która odbyła się w ubiegły poniedziałek w Senacie. Jej uczestnikami byli politycy, prawnicy, samorządowcy oraz przedstawiciele szpitali. Tematem wiodącym konferencji były skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego pokrywania strat publicznych placówek zdrowia przez samorządy (sygn. akt K 4/17).
Niekonstytucyjny przepis. I co dalej?
Kilka lat temu zarząd województwa mazowieckiego wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o zbadanie zgodności z konstytucją art. 59 ust. 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Przepis nakłada na samorządy obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego podmiotów leczniczych, dla których są podmiotem tworzącym.
W listopadzie 2019 r. TK uznał za niezgodny z konstytucją wspomniany przepis w takim zakresie, w jakim nakazuje samorządowi województwa pokrywać straty szpitali. Przepis (zakresowo) przestanie obowiązywać po 18 miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 29 maja 2021 r.
Według składu orzekającego TK prawo zaczyna być coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta