Ograniczenie zatorów płatniczych oznacza nowe obowiązki dla firm
Korzystanie z ulgi na złe długi wymaga większej niż dotychczas współpracy działów księgowości z działami operacyjnymi przedsiębiorstwa w celu precyzyjnego określenia wielkości kontrahentów.
1 stycznia br. zaczęła obowiązywać podpisana jeszcze w ubiegłym roku ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Zasadnicze zmiany wprowadziła ona przede wszystkim w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która od tej pory dzieli transakcje handlowe na symetryczne i asymetryczne. Kryterium różnicującym jest wielkość przedsiębiorstwa, a dokładniej podział na przedsiębiorców dużych i niedużych (mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo). Ustawa dopuszcza maksymalny termin płatności wynoszący 120 dni od dnia doręczenia faktury dłużnikowi, jednak z wyłączeniem transakcji asymetrycznych, w których dłużnikiem jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem mikro, mały lub średni przedsiębiorca. Dla takich transakcji termin płatności został ograniczony do 60 dni. Gdy zapisy umowy między kontrahentami przewidują dłuższy termin płatności, rolę nadrzędną mają terminy wynikające z przepisów.
Podobnie jak w VAT
Ustawa zmieniająca ma kluczowe znaczenie dla tzw. ulgi na złe długi w PIT i w CIT.
Wprowadziła bowiem możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania w przypadku, gdy podatnik nie otrzymał zapłaty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta