Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanegowanie skutków prawnych uchwały sprzecznej z ustawą

28 lutego 2020 | Biznes | Karol Jakubas

Do zanegowania skutków prawnych uchwały sprzecznej z ustawą nieodzowne jest wydanie na żądanie określonego podmiotu wyroku sądowego. Dopóki nie ma prawomocnego wyroku stwierdzającego nieważność uchwały, dopóty skutki prawne uchwały muszą być respektowane.

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku IV CSK 100/18 z 14 lutego 2019 r.

Powód – syndyk masy upadłości W. P. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą „S." wniósł 10 marca 2010 r. pozew przeciwko: „M." sp. z o.o. oraz L. P. o uznanie czynności prawnych za bezskuteczne. Sąd okręgowy oddalił powództwo w stosunku do L. P, uznając częściowo żądania względem „M". Apelację pozwanego M. od wspomnianego wyroku sąd apelacyjny oddalił. W kasacji podniesiony został m.in. zarzut naruszenia trybu podejmowania uchwał w spółce z o. o. Odniesiono go do uchwały zgromadzenia wspólników z dnia 15 kwietnia 2010 r. o powołaniu J. P. na stanowisko prezesa zarządu pozwanej spółki.

Sąd Najwyższy wskazał, że wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywać prawo głosu przez pełnomocników. Pełnomocnikiem nie może być członek zarządu ani pracownik spółki (art. 243 § 1 i 3 K.s.h.). Przepisy te na podstawie art. 243 § 4 K.s.h. stosuje się również do wykonywania prawa głosu przez innych przedstawicieli. Dotyczy to także rodziców małoletnich wspólników pozostających pod władzą rodzicielską. Zgodnie z art. 98 § 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11595

Wydanie: 11595

Spis treści

Reklama

Komunikaty

faktoring+biznastrendy

Rektorzy o swoich uczelniach

Rektorzy szkół wyższych

Nieprzypisane

Zamów abonament