Przyspieszenie na szynach
Polska kolej szybko się modernizuje, a jednocześnie musi stawić czoła rosnącej zagranicznej konkurencji.
Biała księga UE przewiduje, że w 2030 roku koleje zdobędą 30 proc. unijnych przewozów towarowych. Oznacza to spore inwestycje w kolejową infrastrukturę. Polskie koleje są w trakcie największej w historii rozbudowy zapisanej w Krajowym Programie Kolejowym, wartym 76 mld zł.
Rozbudowy i remonty
Znalazły się fundusze nie tylko na poważne prace rewitalizacyjne, zakreślone w KPK, ale także na mniejsze remonty. Spółka PKP PLK otrzymała największe w historii fundusze na remont torów. W latach 2018–2023 będzie to 27 mld zł. Po zakończeniu programu utrzymaniowego średnia prędkość kursowania pociągów ekspresowych sięgnie 110 km/h, gdy w 2016 roku wynosiła 90 km/h, pociągów pospiesznych powiększy się z 70 do 100 km/h, zaś towarowych z 30 do 45 km/h. MI przewiduje wzrost punktualności pociągów pasażerskich do 97,5 proc. z 94 proc. i towarowych do 86 proc. z 81 proc.
Stworzenie programu utrzymaniowego z zadowoleniem przyjęli przewoźnicy. – Ważnym elementem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta