Innowacyjne magazyny, czyli o dobrostanie, proptechu i... feng shui
Chcemy być więcej niż deweloperem – mówi Paweł Sapek, szef Prologisu na Europę Środkowo-Wschodnią.
Zasoby nieruchomości logistyczno-przemysłowych w Polsce sięgnęły 18,5 mln mkw. W zeszłym roku deweloperzy oddali rekordową ilość 2,7 mln mkw. Dobra koniunktura twa od lat, jak długo jeszcze?
Polska to najdynamiczniej rozwijający się kraj w Europie. Fundamenty są stabilne, by koniunktura utrzymała się przez najbliższe dwa lata. Biorąc pod uwagę wielkość naszego rynku oraz popyt wewnętrzny, sądzę, że jesteśmy na półmetku. W Niemczech zasoby magazynów to ponad 70 mln mkw.
Potencjał popytu wewnętrznego jest ogromny, może widać spowolnienie w inwestycjach zagranicznych, ale relatywnie niewielkie. Wciąż widać tendencję przenoszenia operacji logistycznych z droższych krajów do Polski.
Jednocześnie, mimo zeszłorocznego wzrostu czynszów w Polsce o średnio ponad 8 proc., stawki na naszym rynku są o 20 proc. niższe niż w Czechach czy na Węgrzech.
Skąd się bierze ta dysproporcja?
Przede wszystkim w Czechach i na Węgrzech jest niska dostępność gruntów i podaż jest niewielka. W Polsce z budowaniem kolejnych magazynów nie ma większych problemów, za to konkurencja na rynku jest duża – stąd niższe stawki.
Czy czynsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta