Plany zbyt słabo chronią środowisko
Ciekawym kierunkiem poprawy obecnego stanu byłoby wprowadzenie przyjętych w skali kraju środowiskowo- -przyrodniczych standardów urbanistycznych.
Dyskusja o systemie gospodarki przestrzennej bardzo często sprowadza się do wskazywania kolejnych przejawów jego słabości. Jedna z najważniejszych polega na braku uwzględnienia w obecnym systemie wszystkich sfer determinujących planowanie przestrzenne.
Najlepszym przykładem mogą być tu kwestie związane ze środowiskiem. Ochrona środowiska i przyrody powinna stanowić jedno z kluczowych zadań w polityce przestrzennej. I mimo licznych regulacji prawnych wielu specjalistów zajmujących się środowiskiem wciąż wyraża przekonanie, że związane z nim zagadnienia nie są wystarczająco ujęte w dostępnych narzędziach polityki przestrzennej, zwłaszcza miejscowych planach zagospodarowania.
Plan a środowisko
Te plany to akty fakultatywne – ich uchwalenie zależy od swobodnego uznania władz gminy. W konsekwencji wiele ważnych terenów – również cennych środowiskowo i przyrodniczo – nie jest nimi objętych.
Załóżmy jednak, że na danym obszarze plan miejscowy jest uchwalony. Jak wówczas chroni środowisko? Elementem koniecznym każdego uchwalonego planu powinny być „zasady ochrony środowiska i przyrody". Ich zakres jest rozwinięty w ustawie prawo ochrony środowiska (art. 72 i następne).
Z powyższej regulacji można wywieść wnioski, że plan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta