Weksel i spółka
Poprawne wystawienie weksla może przysporzyć przedsiębiorcom i osobom fizycznym sporo trudności. Każdorazowo należy zachować należytą staranność oraz upewnić się, że dokument pozbawiony jest klauzul abuzywnych.
Wiekowy i z bogatą historią, ów papier wartościowy postrzegać można w pewien sposób jako ponadczasowy, a jako forma zabezpieczenia jego przyszłe funkcjonowanie jest raczej niezagrożone.
Prawo wekslowe ma już swoje lata – wydane zostało ustawą z dnia 28 kwietnia 1936 roku. Sama geneza papieru wartościowego sięga czasów zdecydowanie bardziej odległych. W literaturze wekslom przyporządkowany jest szereg funkcji, między innymi kredytowa czy płatnicza, jednakże od wielu lat kluczową i dominującą jest zdecydowanie funkcja gwarancyjna. Bezwarunkowość i abstrakcyjność zobowiązania wekslowego stanowi doskonałe zabezpieczenie wierzytelności dla pożyczko- i kredytodawców. Wśród spółek prawa cywilnego i handlowego wątpliwości budzić może to, kto i w jaki sposób powinien podpisać się na wekslu własnym.
Jakie zobowiązanie
Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego w praktyce można zobrazować jako całkowite jego oderwanie od istnienia i ważności stosunku podstawowego, czyli czynności powodującej powstanie zobowiązania finansowego, uregulowanego wekslem przez wystawcę. Jego bezwarunkowość oznacza, że dłużnik zobowiązuje się do płatności na rzecz posiadacza weksli bez względu na wszelkie inne okoliczności. Umieszczenie jakichkolwiek warunków lub wyłączeń odpowiedzialności czyni dokument nieważnym.
Jakie elementy
Art. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta